Jeg har fått helt dilla på tøyservietter. Når jeg dekker bord, spesielt til selskaper eller spesielle anledninger er det gøy med tøyservietter. Det ser på en måte ekstra luksuriøst ut, når det ligger tøyservietter der i steden for papierservietter. Og gjennbruk av tøyservietter, er vel også hakket mer miljøvennlig enn å bruke papirservietter, i allefall har jeg hørt det.

Dette du må tenke på når du skal sy servietter:
- Hvilket stoff skal jeg bruke? For stoffet skal jo trekke til seg søl, de skal være behagelige å tørke seg med, og ikke minst de må kunne vaskes.
- Jeg bruker LIN, BOMULL eller en kombinasjon av Lin/Bomull når jeg syr servietter. Det er stoffer som absorberer godt og som tåler å vaskes om og om igjen på 60 grader. I tillegg tåler de 90 graders vask, men hvis du bruker farget bomull/lin mister serviettene lettere fargen på kokevask enn på 60 grader.
- Hvor store vil jeg serviettene skal være?
- Middagsserviettene mine er ferdig sydde 40 x 40 cm eller 60 X 60 cm , kaffe og kake servietter kan godt være mindre (30 X 30 cm).
- Hvor mange servietter vil jeg sy?
- Det lønner seg å tenke over antallet før du handler stoff, så du får samme innfarging og samme mønster på de serviettene som hører sammen
- Når du kjøper stoff, må du regne ut hvor mange servietter du får på bredda og mange meter stoff du må kjøpe for å få nok servietter.
- NB! Husk å legge til sømnigsmonn når du regner ut hvor mye stoff du trenger
- NB! Husk at stoff krymper, det står på stoffrullene hvor mye stoffet krymper. Så husk å regn med krymp!
Du trenger:
- Stoff til servietter ( feks. 45X45 eller 65 X65 cm pr serviett inkludert sømningsmonn)
- Tråd som matcher eller kontrast

Slik gjør du:
Trinn 1 – Forberedelser:
- Vask stoffet du ønsker å bruke
- Tørk det, og
- Stryk det glatt
- Klipp ut serviettene i ønsket størrelse
- NB! Husk sømnningsmonn
- Jeg bruker å legge til 5-6 cm på servietter og (duker)
Trinn 2 – Styk opp kantene rundt på servittene
- Stryk en kant dobbel så bred som du ønsker at den skal være til slutt
- Hvis du ønsker at kanten (på vranga) skal være 1 cm til slutt, stryker/damper du en kant på 2 cm
- Gjør dette for alle fire sidene på serviettene
- Brett så ytterkanten av stoffet inn mot stryke-streke/bretten:
- Kanten blir nå halvparten så bred, og
- Det blir inge sårkanter utover (sårkanten blir inn mot bretten)


Trinn 3 – Forberede hjørnet
- Brett UT kantene du har dampet inn
- Finn en linjal og:
- Mål dobbel så langt som den første bretten, fra hjørnet og nedover siden marker, gjør det samme for den andre siden
- ALTSÅ: Hvis du ønsket at kanten (på vranga) skal være 1 cm til slutt, strøk du den første kanten på 2 cm, så brettet du sårkanten inn mot strykelinja og fikk en kant på 1 cm. Nå bretter du alt ut og måler 4 cm fra hjørnet nedover langs begge sidene og markerer hvor 4 cm-eren er (se bilde 1 nedenfor)
- Legg injalen på 4-cm merkene og trekk en strek
- NB! Streken vil akkurat berøre hjørnet i den nederste stryke- firkanten (se bilde 2 nedenfor)
- Mål dobbel så langt som den første bretten, fra hjørnet og nedover siden marker, gjør det samme for den andre siden
- Gjenta for alle fire hjørner


Trinn 4 – Sy hjørnet
- Brett sammen hjørnet så sidene møtes, og de hvite strekene “møtes” på kanten
- Brett tilbake den 1 cm med sømrom så den dekker litt over den hvite streken
- Legg hjørnet på symaskinen. Du skal sy langs den hvite streken, rett over hjørnet
- Sømrommet ligger litt over den hvite streken, som det skal syes over, så kikk litt under og tilpass hjørnet under sømfoten på maskinen, så sømmen kommer på den hvite streken
- Sy langs den hvite streken rett over hjørnet
- NB! Du skal sy gjennom 4 lag serviett; 1 cm sømrom, 2 lag serviett og 1 cm sømrom
- Husk! tilbakesøm/festing i begynnelsen og slutten av sømmen
- Gjenta for alle fire hjørner



Trinn 5 – Ferdigstilling
- Klipp alle fire hjørnene inntill sømmen
- La de være igjen ca ½ cm stoff ved siden av sømmen
- Brett alle hjørnene rett vei, og strykekantene
- Sy ned strykekantene og hjørnene langs serviettene
- Det kan gjøres fra vrangen hvis du ønsker, for da har du mer kontroll, men det blir finest fra retta
- Sy sømmen ca ½ – ¾ cm fra kanten




Trinn 6 – Bruk serviettene
- Stryk serviettene
- Dekk bordetm/seviettene
- Bruk serviettene
- Vaskes etter bruk
- Gjenta trinn 6 i det uendelige
