Er det noe som er mer hyggelig enn å krype sammen, med
en god bok, kaffe og kanelsnurrer (trykk HER for å gå rett til oppskriften)? Jeg ble akkurat ferdig med Keys, Marian (2006) En sak har minst tre sider, utgitt på Damm forlag. Det var med sorg jeg lukket denne boka etter siste side – skulle ønske at den var vesentlig lengre. Det er en bok som er skrevet med innsikt, humor og varme.

Vi følger tre personer i boka: Gemma, Lilly og Jojo. Jeg «elsket alle» – men kanskje aller mest begredelige, frustrerte, egosentriske, men medgjørlige Gemma. Livet hennes er muligens ikke akkurat på sitt beste: Hun har kjærlighetssorg, faren flyttet fra mora og mora tørr ikke være hjemme alene.

Problemene hoper seg opp for Gemma «Hvordan skal jeg klare å takle at mamma hyperventilerer hver gang jeg forlater huset? Hvordan skal jeg klare å holde på jobben? Hvordan skal jeg klare å ha et liv?» (Gemma).
I tillegg har Lilly, som har vært bestevenninnen til Gemma, nettopp gitt ut ei bok – og det gjør ikke situasjonen bedre at Gemmas store drøm er å bli forfatter: «Jeg synes nesten jeg burde slippe å betale for boka – for ikke bare hadde forfatteren stjålet den mannen jeg elsket høyest i hele verden, hun hadde skrevet en bok om meg i tillegg» (Gemma). Gemma er ikke spesielt lysten på å lese den, men hun havner da i bokhandleren til slutt: «Jeg må ha betalt for boka og kommet meg ut fra butikken, for jeg ble stående utenfor i kulden og bla gjennom sidene på jakt etter navnet mitt … helt til jeg innså at hun må ha forandret navet mitt … Jeg var sannsynligvis Mimmi selv [altså: Mimmi, er hovedpersonen i Lillys bok]» (Gemma).
Ja, du kan bare tenke deg de artige og utfordrende situasjonene denne boka legger opp til. Dette er ei lett, underholdene og humoristisk bok, som holder et høyt tempo. Jeg lo og humret masse, mens jeg leste den. Jeg har ikke lest noe av Marian Keys tidligere, men nå står hun høyest på ønskelista mi! Anbefaler boka absolutt, men for å like boka, må du bare akseptere hovedpersonene, som de er. Begynner du irritere deg over karaktertrekkene deres, er løpet kjørt – og det er nok lett å begynne å irritere seg over dem. Ikke gjør det!
Jeg gir boka terningkast: 5(+).

Oppskrift på kanelsnurrer:

| Porsjoner | Tid | Vanskelighetsgrad |
| 12-16 | 2 ½ time | Enkel |
Ingredienser:
| 1 l | Hvetemel |
| 1 pk | Tørrgjær |
| 1 dl | Sukker |
| 1 ts | Kardemomme |
| 100 g | Smeltet margarin |
| 3 ½ dl | Melk |
| Smør, sukker og kanel | |
| Egg til pensling | |
| Perlesukker (valgfritt) |
Slik gjør du:
| Ha alt det tørre (hvetemel, sukker, kardemomme og tørrgjær) i bakstebollen |
| Smelt margarin i en kasserolle og tilsett melken når margarinen er smeltet. Varm til melken er fingervarmt (ca. 36 grader) og hell den i bakstbollen |
| Elt deigen i ca 3-4 minutter med maskin eller for hånd |
| Settes til heving på et lunt sted (ca 30-60 minutter), med et kjøkkenhåndkle over |
| Hvelves på et bord med litt hvetemel og kjevles ut til en avlang tynn leiv |
| Smør deigen med smør/margarin og strø på godt med sukker og kanel |
| Rull deigen sammen til en pølse, og skjære 12-16 like tykke biter |
| Legg dem på en stekeplate dekt med bakepapir. Etterheves i ca 30 min. |
| Pensle med egg (og strø over perlesukker ) |
| Stek ved 200 grader i 12-15 minutter |
| Avkjøl på rist |

Denne oppskriften gir ca. 14 store kanelsnurrer, som smaker kjempegodt! Barna er kjempeglade i dem, og de er populære blant voksne også.
Tips! Hvis det blir noen igjen legg dem i fryseren, til en annen dag

Generelle opplysninger, om dagens bok:
- Forfatter: Marian Keyes
- Tittel: «En sak har minst tre sider»
- Sjanger: Chick litt., Romantikk, Humor
- Sider: 688
- Forlag: Damm forlag
- Utgitt: 2006
- Lånt på Moholt bibliotek
