Denne uka har jeg kost meg med norsk krim. Ja, ikke mindre enn debutromanen til den norske forfatteren L.S. Macdonald, eller Laila Sandvold Macdonald som forfatteren heter. Boka ble utgitt i 2021 på Macademics Forlag, og jeg har vært så heldig å få et leseeksemplar tilsendt fra forfatteren.

I «Skupet» finner journalisten Lillann Bermer, venninnen Diana døende, en fredags kved hun kommer på besøk. Det er venninnen som har bedt Lillann om å stikke innom, for Diana har noe viktig å fortelle henne. Lillann som jobber i nettavisen Verden NÅ (VN), blir helt ut av seg, synes politietterforskingen er litt vel treg og tar saken i egne hender ….

«Skupet» av L.S. Macdonald er ei krimbok helt etter min smak: Den er spennende, har gode karakterer, og den er helt uten unødvendige ekle og groteske beskrivelser. Jeg synes Mcdonald skriver godt. For å være helt ærlig syntes jeg ikke det på de aller første sidene, men så ble det skikkelig bra – antagelig for at jeg vendte meg til skrivestilen hennes. Forfatteren har en litt «minimalistisk» skrivestil, men når en kommer inn i den er det egentlig en behagelig skrivemåte for leserne. Vi får tilgang til det meste av den informasjonen vi har bruk for – hun formidler alle de følelser, begivenheter, og hendelsene som vi, som lesere, trenger. Boka har et godt fremdriv, har gode spenningsmoment, er enkel å lese og er lett å følge med i. Likevel skulle jeg ønske, forfatteren hadde tatt seg litt bedre tid til å skrive ut hovedpersonen noe mer, slik at vi kunne blitt litt bedre kjent med henne. «Skupet» av L.S. Macdonald er ei godt skrevet, spennende og engasjerende krimbok. Jeg gleder meg skikkelig til neste bok kommer ut og håper at vi da blir end bedre kjent med Lillann (og Bodvar). Jeg triller et godt terningkast: 5.
Generelle opplysninger:
- Forfatter: Macdonald, L.S
- Tittel: «Skupet»
- Sjanger: krim, fiksjon, samtid
- Sider: 312
- Forlag: Macademics Forlag
- Utgitt: 2021
- Tilegnet: Gave fra forfatteren
