Da er lapp nummer 6 ferdig heklet, så det går sakte men sikkert fremover. I går la vi utover 9 av de 12 lappene (6 lapper x 2) vi har heklet så langt. Det var for å få et lite inntrykk av hvordan det vi se ut tilslutt. Spør du meg – tror jeg dette vil bli skikkelig fint når vi blir ferdige. Ja, jeg skriver når, og ikke hvis, for selvfølgelig blir vi ferdige. Selv om sommeren er lang, må vi vel skifte gir og sette opp farten noe. Men vi har som sagt heklet tilsammen 12 lapper til lappeteppet, og er godt i gang med lapp nummer 7.
For å hoppe rett til oppskriften på laksemousse – trykk HER
For å hoppe rett til oppskriften på plisséhekling – Trykk HER

Navn | Plisséhekling |
Også kalt | Ribbehekling Fastmasker i bakre maskebue |
Antall luftmasker (lm) til å snu med: | 1 |

Plisséhekling – Slik gjør du :
- Legg opp et antall luftmasker (lm) + 1 lm til å snu med
Rad 1:
- Hekle en rad med fastmasker (fm) i hver lm
- Avslutt med 1 lm (til å snu med)
Rad 2:
- * 1 fm i neste fm ved å stikke nålen gjennom bakre maskebue *
- GJENTA fra * til * raden ut, men avslutt med 1 lm (til å snu med)
GJENTA rad 2


Laksemousse som du enkelt og greit lager dagen før du får gjester, eller før du skal ha den til frokost eller lunsj med familien. Like godt uansett.

Porsjoner | Tid | Vanskelighetsgrad |
4-6 | Enkel |
Ingredienser:
1 pk | Aspik (lys buljong-gelé) |
2 ½ dl | Vann (kokende) |
300-400 g | Laks (kokt og renset) |
3 dl | Rømme (lett) |
1-2 ss | Sitronsaft (nypresset) |
1-2 ss | Dill (hakket) |
Slik gjør du:
1Kok opp 2 ½ dl vann, og – Tilsett aspikpulveret – Rør forsiktig til alt er oppløst – La den avkjøles noe Nesten til romtemperatur, men pass på så den ikke begynner å stivne |
2 Trekk fisken og rens den (eller bruk rester fra middagen) – Ha den i en bolle – «mos» fisken grovt |
3 Tilsett rømmen, sitronsaften og dillen til laksen -Rør sammen – Tilsett aspiken – Rør sammen |
4 Hell blandingen over i en stor serveringsskål eller i mindre porsjonsskeier NB! Hvis moussen skal hvelves, skyll bollen med kaldt vann før du heller i moussen |
5 Serveres sammen med ristet brød og sitronbåter |

Hekleteknikker brukt i sommerprosjektet 2020 – sengeteppe (lappeteppe):
